سلام خدمت همه ی طرفداران سریال WALKING DEAD . تو این پست که یه حالت مجموعه داره (روزهای زوج) بخشی از آمار و ارقام سریال  تا اینجا رو با هم بررسی میکنیم که شامل موضوعاتی مثل رکوردهای سریال- آمار پخش و دانلود- تعداد بینندگان – نظر منتقدین در مورد هر فصل- نقد هر فصل و شخصیت های آن و …. است. (شما همچنین می تونید با کلیک روی اسم هر شخصیت زندگینامه و سایر اطلاعات مربوط بهش رو بخونید.)

 

قسمت ۱ : آمار کلی قسمت ها – داستان ها و بازیگران فصل ۱

 

فصل اول از سریال مردگان متحرک در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۰ شروع و در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۰ تمام شده است.این فصل از سریال حدود ۶ میلیون بیننده داشت.اکثر داستان  این فصل در محدودهٔ شهر آتلانتا و حومهٔ جورجیای جنوبی رخ می‌دهد.

 

داستان :معاون کلانتر ریک گرایمز در طی انجام عملیاتی به کما میرود.وی پس از خارج شدن از کما محیط خود را پر از مردگان متحرک میبیند. ریک خود را به محل زندگی اش می رساند و متوجه میشود که همسر و پسرش مدتی قبل منطقه را ترک کرده اند.او از طریق سایر بازمانده ها باخبر میشود که در آتلانتا کمپی برای محافظت از افراد زنده ایجاد شده است.ریک خود را به آتلانتا می رساند اما از کمپ خبری نیست و تمام شهر توسط واکرها (زامبی) تسخیر شده است و انسان های باقیمانده در گروه های کوچک برای بقا تلاش می کنند.ریک خانواده اش را به همراه گروهی دیگر پیدا می کند و حالا وظیفه دارد تا گروه اش را در مقابل خطرات و تهدیدها هدایت کند.خطری که تنها شامل واکرها نیست.چون سایر انسانها هم حاضرند ، برای بدست آوردن غذا و اسلحه دست به هر کاری بزنند……

 

No. in
series
No. in
فصل
عنوانکارگرداننویسندهتاریخ پخشمیانگین بیننده در آمریکا
(millions)
۱۱«روز رفته خداحافظ»فرانک دارابونتفرانک دارابونت۳۱ اکتبر ۲۰۱۰۵٫۳۵
۲۲«روده»میشل مک لارنفرانک دارابونت۷ نوامبر ۲۰۱۰۴٫۷۱
۳۳«به غورباقه بگو »گینث هوردر-پیتونچارلز اگله و جک لوگوییدیس۱۴ نوامبر ۲۰۱۰۵٫۰۷
۴۴«واتوس»جوهان رنکرابرت کرکمن۲۱ نوامبر ۲۰۱۰۴٫۷۵
۵۵«ماده قابل اشتعال»ارنست دیکرسونگلن مازارا۲۸ نوامبر ۲۰۱۰۵٫۵۶
۶۶«تی. اس-۱۹»گای فرلاندفرانک دارابونت۵ دسامبر ۲۰۱۰۵٫۹۷

بازیگران اصلی این فصل

شخصیت های اصلی از فصل اول از چب به راست دریل-ریک – گلن – تی داگ

امتیازات سایت های معتبر

سایت metacritic :   ۸/۴

سایت: imdb:    ۸/۷

 

ایده ی اصلی و دنیای مرده متحرک  فصل اول و بقیه فصول متعلق به رابرت کرکمن است.اما تبدیل این دنیا به زبان تصویر و خلق سریال را فرانک دارابونت انجام داده است.مرده متحرک مجموعه رمان مصوری است که انتشار آن از سال ۲۰۰۳ آغاز شده است.رابرت کرکمن نویسنده ی معروف کتاب های کامیک ، مرده متحرک را با الهام از سری فیلم های جورج رومرو نوشته و تونی مور و چارلی آدلرد آن را تصویر کرده اند.کرکمن از همان اول در تیم تولید سریال حضور داشته و بر روی متن ها و تمام جوانب قصه نظارت کرده است. اما اقتباس از این دنیای خاص را شبکه ی ای ام سی به فرانک دارابونت محول کرده است.اگرچه دارابونت از اواسط تولید فصل دوم سریال را ترک کرد، اما تغییرات او در داستان اصلی باعث شده تا طرفداران کامیک مرده متحرک هم منتظر تماشای سرنوشت داستان در فصل سوم باشند. نظر اکثریت بینندگان و منتقدان درباره ی فصل اول سریال مثبت بود.
مولف اثر :
Frank Darabont : فرانک دارابونت به عنوانی نویسنده و کارگردان این اثر موفق سینمای یکی از مهم ترین عواملی بوده است که این سریال را در زمینه های مختلف به خصوص جذب مخاطب یکه تاز کرده است. سریال مرده ی متحرک که اولین تجربه ی فرانک دارابونت در زمینه ی کارگردانی و نویسندگی اثار تلوزیونی می باشد وی را وارد فاز جدید از فعالیت های هنری خود کرده است. پیش تر در ایران این کارگردان بزرگ سینما را با اثاری همچون رستگاری از شاشون (برترین فیلم تاریخ سینما در رتبه بندی imdb) و فیلم مسیر سبز که روایت کننده  داستان مسیحی امروزی و در بند است می شناختیم.
برخی نظرات شخصیت های مهم در مورد فصل ۱
 تام گلیتو(پیپل ویکلی) : “رستاخیز زامبی ها در آتلانتا به شکلی فانتزی اتفاق می افتد و مرده متحرک را به ترسنک ترین سریالی تبدیل میکند که تاکنون دیده اید.”
آلساندرا استنلی (نیویورک تایمز) : “این اقتباس تلویزیونی به طرز غافلگیر کننده ای ترسناک و مثال زدنی است. سریالی که سبک بصری کامیک بوک ها را به نحو احسن انعکاس می دهد و به تلفیقی ویژه از تعلیق و جنبه های خشن و چندش آور فیلمهای اسلشر می رسد.
” متیو گیلبرت (بوستون گلوب) : “مرده متحرک بیشتر از بازی های باظرافت ، به تعلیق ، اتمسفر ویران شده و داستان گویی خلاقانه اش متکی است.این سریال کابوسی را به مدیوم تلویزیون آورده است که معمولا در فیلم ها تعریف میشود.”
” ناشناس ” : فصل ابتدایی این سریال به واسطه ی تمرکز بر روی شخصیت اصلی سریال مخاطب را به طرز هنرمندانه ای علاقه مند به او می کند.
” ناشناس ” : چیزی که باعث می شود این سریال فراتر از نمایش مردگان باشد تیتراژ زیبا و سبک آهسته فیلم برداری آن است که کوچک ترین قدم ها را به تصویر میکشد.
حاشیه ها :  یکی از نکات مهم در تولید  فصل ۱ و {بقیه فصول} مرده متحرک ، تعداد زیاد هنرورانی است که نقش زامبی های سریال را بازی کرده اند.اکثر هنرورهای این سریال در مدارس بازیگری شهر آتلانتا دوره ی آموزشی برای ایفای نقش زامبی را گذرانده اند. – سازندگان سریال تا حد ممکن تلاش کرده اند ارتباط میان بازیگران اصلی و هنروران زامبی ها را در پشت صحنه محدود کنند.حتی محل های جداگانه ای را برای غذاخوری و پذیرایی بازیگرها و زامبی ها در نظر گرفته شده است.
تصویر ریک گرایمز روی مجله هفتگی سرگرمی (یکی از پرمخاطب ترین مجلات سرگرمی)
 یکی از بهترین سکانسهای قسمت ابتدایی که در ذهن همه ی مخاطبان سریال ماندگار شده است.
 فصل دوم
نام: 003-55_595.jpg نمایش: 2331 اندازه: 77.5 کیلو بایت
فصل دوم از سریال مردگان متحرک در تاریخ ۱۶اکتبر ۲۰۱۱ شروع و در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۱۲ تمام شده است. این فصل از سریال نیز همانند فصل قبل براساس کتاب های کمیک مردگان متحرک  که نویسنده آن رابرت کرکمن است، ساخته شده است. این فصل از سریال در حدود ۱۰.۹ میلیون بیننده داشت.که نسبت به فصل قبل آمار چشمگیر ۴ میلیون نفر افزایش مخاطب داشته است.

این فصل در طی دو مرحله نیم فصل اول در ۷ قسمت و در نیم فصل دوم ۶ قسمت ساخته شد که  به نقل از  AMC قسمت پایانی آن  یکی از پر هزینه ترین قسمت های تاریخ سریال های کابلی محسوب میشود.

بازیگران اصلی این فصل

 

 داستان:در این فصل اعضای گروه بازماندگان در حین فرار از دست مرده های متحرک و طی اتفاقاتی سر از مزرعه ای در میاورند که متعلق به پیر مردی بنام هرشل است و با اعضای خانواده اش در آنجا زندگی میکند.هرشل مردی است که فکر میکند راه درمانی برای بیماری وجود دارد و گله ای از مرده ها را در طویله خود نگه داشته است غافل از این که آنها خطر سازند.در حالی که ریک و گروهش در مزرعه هرشل به سر میبرند بین گلن و دختر مزرعه دار ،مگی، رابطه عاشقانه ای به وجود می آید،معلوم میشود همسر ریک باردار است و در این بین چهره ی پلید شین دوست قدیمی ریک آشکار میشود.درنهایت با کشته شدن شین بدست ریک گله ای بزرگ از مردگان متحرک به مزرعه حمله میککند و پس از از دست دادن عده از گروه و خانواده هرشل،وی با دخترانش به ریک ملحق شده و فرار میکنند.آندریا که از گروه جدا افتاده با دختری سیاهپوست که بین مرده ها استتار کرده همچون ریک و گروهش آواره میشود…..

نیم فصل اول

No. in
سریال
No. in
فصل
عنوانکارگرداننویسندهتاریخ پخشمیانگین بیننده در آمریکا
(millions)
۱۷«چه دروغ‌هایی در پیش»گینث هوردر-پیتون و ارنست دیکرسونفرانک دارابونت و رابرت کرکمن۱۶ اکتبر ۲۰۱۱۷٫۲۶
۲۸«حجامت»ارنست دیکرسونگلن مازارا۲۳ نوامبر ۲۰۱۱۶٫۷۰
۳۹«نجات آخرین نفر»فیل آبراهاماسکات گیمپل۳۰ نوامبر ۲۰۱۱۶٫۱۰
۴۱۰«گل رز چروکی»بیلی گیرهارتایوان رایلی۶ دسامبر ۲۰۱۱۶٫۲۹
۵۱۱«چوپاکابرا»گای فرلانددیوید لسلیه جانسون۱۳ دسامبر ۲۰۱۱۶٫۱۲
۶۱۲«رازها»دیوید بویدآنجلا کنگ۲۰ دسامبر ۲۰۱۰۵٫۹۷
۷۱۳«الانشم تقریباً مرده»میشل مک لارناسکات گیمپل۲۷ دسامبر ۲۰۱۱۶٫۶۲

نیم فصل دوم

No. in
سریال
No. in
فصل
عنوانکارگرداننویسندهتاریخ پخشمیانگین بیننده در آمریکا
(millions)
۸۱۴«نبراسکا»کلارک جانسونایوان رایلی۱۲ فوریه ۲۰۱۲۸٫۱۰
۹۱۵«انگشت ماشه‌ای»بیلی گیرهارتدیوید لسلیه جانسون۱۹ فوریه ۲۰۱۲۶٫۸۹
۱۰۱۶«۱۸ مایل دورتر»ارنست دیکرسوناسکات گیمپل و گلن مازارا۲۶ فوریه ۲۰۱۲۷٫۰۴
۱۱۱۷«قاضی، هیئت داوران، جلاد»گرگ نیکوتروآنجلا کنگ۴ مارس ۲۰۱۲۶٫۷۷
۱۲۱۸«فرشته‌های بهتر»گای فرلاندایوان رایلی و گلن مازارا۱۱ مارس ۲۰۱۲۶٫۸۹
۱۳۱۹«در کنار آتش در حال مرگ»ارنست دیکرسونرابرت کرکمن و گلن مازارا۱۸ مارس ۲۰۱۲۸٫۹۹

نقدی بر فصل دوم

مرده متحرک از نظر فنی بسیار کم نقص و خوش ساخت است و از این نظر یک اثر فوق العاده در میان سریالهای تلویزیونی به حساب میآید. از نظر کارگردانی، به جز چند مورد جزئی، مرده متحرک نمره قبولی میگیرد. از آن چند مورد جزئی میتوان به صحنه روبروشدن کارل با ریک بعد از کشتن شین اشاره کرد که تیراندازی کارل خیلی باورپذیر درنیامده؛ حتی دست به اسلحه بردن کارل با توجه به این که از اتفاقی که رخ داده خبر نداشته، به نظر می آید زود اجرا شده؛ اما به غیر از این جور موارد در مجموع با اثر خوبی روبرو هستیم. از نظر داستان، سریال پتانسیل آن را داشته که کاملا به سمت یک داستان   نبرد و تعقیب و گریز زامبی ها برود اما از رفتن به آن سمت و سو پرهیز کرده و در عوض سعی شده که داستانی عمیق و جدی در آن روایت شود. در فصل دوم سرانجام گروه بعد از مدت ها سرگردانی، به مزرعه به ظاهر امنی می رسند اما در پایان فصل می بینیم که این مزرعه هم جای امنی نیست و برای این جمع، چارهای نمانده جز رفتن و رفتن. مهاجرت، در خانه را می کوبد و گروه مجبور است مزرعه را ترک کند؛ آن هم با تلفات و ترس و وحشتی فراوان. داستان مرده متحرک به قدری جذابیت دارد که بتوان آن را یک سریال کاملا متفاوت دانست. سریالی که سوال اصلی اش این است: به راستی انسان ها تا کجا حاضرند برای زنده ماندن تلاش کنند .

در فصل اول سریال مرده متحرک با یک داستان بسیار سریع و پر از تعلیق روبرو هستیم؛ ولی در فصل دوم داستان کمی افت می کند و موضوع پیداکردن دختر کارول بیش از حد ادامه می یابد. شخصیتی مانند تی داگ در این فصل تقریبا هیچ کمکی به پیشرفت داستان نمی کند و به طور کلی نقش خاصی ندارد. از آن طرف یکی دو شخصیت از گروهی که در مزرعه بودند هم گویا هیچ نقشی نداشتند جز این که در قسمتی از داستان، طعمه زامبی ها شوند! که نمونه این شخصیت ها جیمی بود. اما دو اپیزود پایانی فصل دوم تکان دهنده و بسیار جذاب است و با آن پایان اسرارآمیز و زیبایش که تصویری از زندانی در دوردست دیده می شود، بدون شک بیننده را بیش از پیش برای دیدن فصل سوم مشتاق می کند؛ به ویژه با آن دیالوگ درخشان ریک در پایان فصل دوم که می گوید: This isn’t a democracy any more. دیگر دموکراسی در کار نیست.بدون شک سرمایه ذاری اصلی سریال در دو فصل اول روی ریک، شین، داریل، دیل و گلن بوده است که اغلب اتفاقات سریال را پیش می برند و رقم می زنند. شخصیت هایی که در مجموع خوب پرداخته شده اند و برای مخاطب قابل قبول هستد. در کنار همه مزیت ها و نقاط قوت، باید گفت که تقریبا تمامی شخصیت های زن سریال مرده متحرک شخصیت پردازی و نمایش ضعیفی دارند؛ به ویژه لوری همسر ریک با بازی سارا وین کلیز که پیش از این او را در یک تجربه خوب در دیده بودیم، اما در اینجا با شخصیتی روبرو هستیم که همواره طلبکار است و دردسرساز! شاید این به علت نوع ایفای نقش توسط بازیگر باشد یا این که در فیلمنامه خوب به این شخصیت پرداخته نشده است؛ اما به هر حال نتیجه تبدیل به شخصیتی شده که روی اعصاب بینندگان است! لوری همواره با حالت حق به جانب و طلبکار از بقیه انتظار انجام کار درست را دارد؛ در این میان خود خطاهای زیادی مرتکب شده اما ذره ای احساس پشیمانی در او دیده نمی شود؛ در چند اپیزود پایانی مرتب از کارل، فرزندش، غافل می شود و حتی زمانی که دارد از شین در اپیزودهای پایانی عذرخواهی می کند، باز هم حالت حق به جانب دارد! گویا تنها کارکرد این شخصیت این است که زمانی که ریک تصمیمی می گیرد، به سراغش برود و بگوید: «می دانم تصمیم درست را گرفته ای. غیر از این چاره ای نداشتی. اگر تو بگویی این تصمیم درست است، پس حتما همین طور است! تو دلایل خاص خودت را داری و …» این شخصیت با مخاطب ارتباطی برقرار نمی کند و یکی از ضعف های سریال است در صورتی که اگر جور دیگری نوشته و اجرا می شد، شاید یکی از شخصیت های محبوب سریال بود.کارول نیز تکلیفش معلوم نیست. او چندان نقش زیادی در سریال ندارد و همواره در حالت نگرانی و اضطراب دیده می شود و چندان هم به کار گروه نمی آید! در مورد این شخصیت هم به نظر می آید شخصیت پردازی مناسبی صورت نگرفته باشد. اندریا، دیگر شخصیت زن گروه هم همان حالت طلبکار را دارد اما حداقل توانسته با پیچ و خم های داستانی که بر سر کشته شدن خواهرش، علاقه اش به تیراندازی و … به وجود آمد، با مخاطب ارتباط بیشتری برقرار کند. ضمن آن که این نقش بهتر هم بازی شده و بازیگرش از پس نقش برآمده است. دیگر شخصیت زن داستان یعنی مگی، شاید قابل قبولترین شخصیت زن داستان باشد که در بستر داستان، باورپذیر رفتار میکند.اولین قربانی فصل دوم کسی نیست جز Pruitt Taylor Vince که قراره نقش کاراکتر otis رو بازی کنه . otis یه کاراکتر بی خیال و خونسرد و نژ ا د پرسته که به همراه دوست دخترش پاتریشیا یه پناهگاه تو Wiltshire Estates برای خودشون دست و پا می کنن تا وقتی که توسط حمله ی زامبی ها اشغال میشه و به مزرعه ی هرشل گریـــن فرار می کنن جایی که با ریک گریمز و دار و دسته ش آشنا میشن و اتفاقات ناخوشایندی در انتظارشونه ..

 

عکس هایی از فصل ۲ این سریال:

نام: 005-34_595.jpg نمایش: 2152 اندازه: 71.5 کیلو بایت

 

نام: 016-2_595.jpg نمایش: 2205 اندازه: 61.2 کیلو بایت

 

نام: 317039821_595.jpg نمایش: 2261 اندازه: 45.3 کیلو بایت

نام: XwWQG_595.png نمایش: 2136 اندازه: 585.8 کیلو بایت

دوستان من نهایت تلاشم رو تو ترجمه می کنم . امیدوارم لذت ببرید.

   ترجمه : آروین